DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 16.03.2017 13:28:30 

Chovatelská stanice pekinézů - ZLATÁ PERLA

Informace o plemeni

             

   PEKINGSKÝ PALÁCOVÝ PSÍK

PEKINGESE, PEKING - PALASTHUND, PEKE, PEKINEZ, PEKIŇÁK

(rukávcovitý)

  

 

Původ: Čína a Velká Británie
Využití: společenský pes
Povaha:    Je to velice inteligentní, chytrý, temperamentní, veselý a věrný společník. Nejraději je ve společnosti své rodiny. Je to aktivní a odvážný pejsek, který si nenechá ujít žádného kolem jdoucího. ,,Dalo by se říci, že je to dobrý hlídač." Tito psíci také bývají dost uštěkaní a  vznětliví. S dětmi se snáší docela dobře, pokud mu ponechají jeho důstojnost. Je to velký miláček a mazlíček. Opravdu je to jedinečné plemeno, každému bych ho doporučila. Pekinéz je také velice chytrý a rychle se učí.
Charakteristika: lví vzhled s inteligentním výrazem
Hlava a lebka: Hlava masivní, širší lebka, plochá mezi ušima, klenutá.Oči jsou daleko od sebe. Nos krátky a široký. Čenich - silná spodní čelit, nepatrně vystouplá. Jazyk a zuby nesmí být viditelné. Profil má mít celý plochý, nos dost vysoko mezi
očima.
Krátký stop.
Oči:  velká vzdálenost očí, velké, čisté, tmavé a lesklé. Klenuté, ale nevyčnívající.
Uši: Srdcovitý, ve stejné výšce a lebkou a u hlavy přilehlé.  
Celkový vzhled:      malý, vyvážený, podsaditý psík, projevující důstojnost a ušlechtilost.
Trup: Krátký, ale širší. Dobrá klenba žeber, postava podobná lví
postavě, rovná záda.
Končetiny:   Zadní jsou lehčí něž přední, ale pevné a dobře tvarované. Krátky, tlustý a těžký-kostnatý přední nohy. Kost přední nohy je ohnutá, ale pevná v rameně.
Tlapky:  Velké a ploché
Pohyb:  energický, rytmický
Srst: dlouhá, hustá a rovná s bujnou hřívou v ramenech 

- Pekingský palácový psík potřebuje pravidelnou péči o srst. Důležitě je krátkodobé kartáčkování již od velmi mladého věku. Ale není to tak náročná práce jak na první pohled vypadá. Od samého začátku si na pár minut posaďte psíka a česejte ho a každý den přidávejte o nějakou minutu navíc, takže štěňátko postupně začne snášet delší úpravu a dospělý pes s bohatou srstí nebude dělat potíže. Různí chovatelé používají rozdílné metody péče o srst a vy si můžete vybrat způsob, který vám a vašemu pekiňáčkovi bude vyhovat nejlépe. Pravidelním a pečlivým česáním zabráníte tvoření nepříjemných žmolků, potom je náročná práce je rozmotat a rozčesat.  Pekinéz se koupe jenom vyjímečně. A jakými šampóny koupat? Koupejte pouze jenom  psými kvalitními šampóny. Obyčejnými šampóńy, které prodávájí běžně ve zverimexu a šampóny pro lidi těmi by jste srst opravdu poškodili. Přípravky pro lidi jsou příliš agresivní a odstraňují tukovou vrstvu ze srsti i kuže, která jim dodává nepromokavosti.

Před výstavu se pejsek nikdy nemá koupat, dosáhly by jste splihé srsti. Pekinéz musí mít na výstavě krásnou nadýchanou srst. Použijte pečlivě vybranou výstavní kosmetiku, kterou použijete těsně před výstavním kruhem.  www.beanatur.com

Ocas: Přilehlý u těla, lehce k zádům nebo k boku zakřivený.  
Zbarvení: všechny barvy jsou povolené kromě albínů a světlá plěťová barva.Strakatí
psi by měli mít pravidelné barevné rozdělení.
Hmotnost: pes 5 kg a fena 5,5 kg
Zajímavost: na pohled malý, ale jsou překvapivě těžký

 

 


 

  Tento druh pekiňáčků uznává Kynologická organizace UCI.

Naše chovatelská stanice je členem UCI 

UCI - UNITED KENNEL CLUB INTERNATIONALE 

UCI byla založena v roce 1976 ve Spolkové republice Německo. Jejími členy jsou: SRN, Holandsko, Belgie, Švýcarsko, Rakousko, Dánsko, Finsko, Kanada, USA. V posledních pěti letech byly přijaty: Česká republika, Maďarsko, Turecko, Ukrajina, Rusko, Slovenská republika, Moldávie, Gruzie, Lotyšsko a Bělorusko, Japonsko, Čína, Indie, Pobaltské státy, Skandinávie a všechny bývalé ruské státy.

Zastřešující organizací UCI pro Českou republiku je Českomoravská kynologická federace ČKF se sídlem v Rokycanech a Dražovicích, registrovaná v r. 1995.

UCI - ČKF - Českomoravská Kynologická Federace

 http://www.volny.cz/uci.cz/ 

 

 Výstavní  tituly zadávané na výstavách ČKF - UCI

                                                  JA - čekatelství junior šampiona

                                                  CAC - čekatelství národního šampiona krásy

                                                  UKCIB - CACIB - čekatelství mezinárodního šampiona krásy

                                                   VA - čekatelství vítěze svazu federace

                                                   CACH - čekatelství čestného šampiona UCI

                                                   EA - čekatelství evropského šampiona krásy

                                                   WA - čekatelství světového šampiona krásy

                                                    SC - čekatelství senior šampiona krásy

                                                    Národní vítěz

                                                    Světový vítěz - WA   


 H I S T O R I E

Čínské císařovny prý péči o ně svěřovaly výhradně šlechticům.Živeni byli křepelčími prsíčky,žroločími ploutvemi a játry divokých sluk. Když, onemocněli, byli natírány mastí z leopardích tlap a napájeni zředěným práškem z nosorožích rohů. Nikdo z obyčejných smrtelníků je nesměl ani koutkem oka spatřit a nikdo jiný než císaři je nesměl vlastnit jinak byl potrestán smrtí. Psíci po smrti byli ukládáni do hrobek po bok svých někdejších panů. Není divu, že takové zbožňování se odrazilo na povaze pekinézů.

Sun Chi of Greystone s Jeho veličenstvem Pratapem Singhem,maharádžou z Mabhy,ve 30.letech 20.stol.

Podle pravidel,sepsaných čínskou císařovnou vdovou Cch'-si, má mít pekinéz krátké zakřivené nohy, aby nechtěl chodit daleko, bohatý límec kolem krku jako svatozář důstojnosti a vybrané chuťové pohárky, aby mohl ocenit vybrané lahůdky.Císařovna kladla důraz na další vyjímečné kvality psíka - na tvrdošíjnost muly, blahosklonost šlechtice a rychlost hlemýždě. Pekinéz je ve skutečnosti roztomilý, ale sebevědomý a nezávislý pes, který podle čínské legendy vzešel ze spojení lva a opičky, takže je kombinací vznešenosti jednoho a půvabu druhé. A pekinézové žili v palácích a běhali na císařském dvoře.

Madam of Winwood a Little Joke of Winwood představují odchovy z doby kolem roku 1930.  

     

Nechť je lví pes malý, nechť jeho srst tvoří důstojný háf kolem krku, nechť jeho ocásek vytváří úchvatný chochol nad hřbetem.

Nechť má černou tvář, nechť jsou jeho přední nohy huňaté, nechť jeho čelo rovné a nízké, nechť  má obočí jako císařský boxer v klidu.

Nechť má oči velké a zářicí, nechť jsou jeho uši nasazeny jako plachty válenčné džunky, nechť má nos jako opičí bůh Indů.

Nechť má přední nohy zakřivené, aby nemohl odbíhat příliš daleko nebo opustit svůj císařský domov.

Nechť má tělo útvářené jako lovící lev, vrhající se na svou kořist. Nechť má tlapky porostlé bohatou srstí, aby jeho kroky byly neslyšné, jeho vlající chochol nechť soutěží s oháňkou tibetského jaka při ochraně císařského lože před útoky lítajícího hmyzu.

Nechť je rozkošný, aby mohl skýtat potěšení svým skotačením, nechť je taktní, aby se neuvedl v nebezpečí, nechť je přátelský ve svém chování, aby mohl žít společně s jinými zvířaty, rybkami či ptáky, kteří nachází ochranu v císařském paláci.

A k jeho barvě: Nechť je jako lev zlatě pískový, aby se mohl nosit v rukávu žlutého šatu, nebo ať má barvu červeného medvěda, černého medvěda či bílého medvědanebo ať je pruhovaný jako drak. Tak se ke každému císařskému šatu může hodit nějaký pes.

Nechť je uctíván jako jeho předkové a jeho pozůstatky nechť jsou uloženy na psím hřbitově v Zakázaném městě za novoluní. Nechť se vždy nese důstojně ,nechť se neustále učí kousat cízí ďábly.

Nechť půvabně mlsá svou potravu, aby byl všude poznán jako císařský pes pro svou vybíravost.

Žraločí ploutve  a játra kolih a prsíčka křepelek nechť jsou jeho potravou.

A k pití ať dostává čaj z jarních pupenů křovin, které roustou v provincii Hankou, nebo mléko antilop, které se pasou v císařském parku.

Nechť se šetří jeho nezávislost a sebevědomí a ve dnech onemocnění nechť je ošetřován vyčištěným  tukem z nohou posvátného levharta a nechť se mu dává pít z vaječných skořápek drozdů plných šťávy vanilkového jablka,v němž jsou rozpuštěny tři špetky rozdrceného nosorožčího rohu a přikládají se mu barevné pijavky. Tak ať to zůstane, ale pokud zemře, pamatuj, že i tvé úmění je smtelné!

Tak si pamatujte pekinéz není ledakají pes,pekinéz je ,,pan pes ".       

 rukávcovitý pekingský pálácový psík

  

Šampiona Ko Tzu of Burderop,nar.1910,odchovala jeho majitelka E.Calleyová.Získal 20 certifikátů vítězů před první světovou válkou,kdy na čas odpadly psí výstavy v Evropě.

 

RUKÁVCOVÝ PEKINGSKÝ PÁLÁCOVÝ PSÍK

Pekingští psi, známí jako rukávcoví, se považují za miniaturní verzi plemene, ale ve skutečnosti je císařští chovatelé vybírali z vrhů normálních štěňat po rodičích obvyklých rozměrů. Někteří chovatelé se pokoušeli získat miniaturní samce k založení plemene, ale i docela drobné fenky zařazené do chovu většinou mívají normálně velká štěňata, z čehož plynou nemalé potíže při porodu.

Rukávcoví psi byli v císařské Číně vysoce ceněny, protože se dali nosit v širokých rukávech čínského slavnostního šatu. Mají oddané obdivovatele dodnes, dokonce byl založen zvláštní klub rukávcových psů. Obvykle však musí takové pekingské štěně přestat růst brzo a musí být omezováno co nejdříve. Obvykle vypadá jako dospělé už v ranném věku. 

Naše Thalinka je rukávcový pekinéz. V Německu je založen zvláštní klub pro tyto psíky. V roce 2007 byl uznán klub i plemeno kynologickou organizací UCI. Jak už jsem psala viz. O nás, že jsou více energičtější než ti běžní pekinézové. Z vlastní zkušenosti vím, že běžný pekinéz není vhodný pro dlouhé procházky, rychle se unavý z důvodu kraťounkých nožiček. Rukávcovitý pekinéz má delší nožky, proto se nemusíme obávat, že nám dlouhou procházku neujde. Zejména nemají tolik problémů z dýchaním a komplikací u porodu. Jsou celkově odolnější než bežný pekinéz, nemocní skoro vůbec nebívají a pokud náhle onemocní strašně rychle se z toho dostane. Tento druh je pořád plný energie, aktivní a je to takový neúnavný lumpík. Oba dva druhy tohoto krásného a vznešeného plemene jsou nádherné. Jelikož mám zkušenost s obouma druhy i přesto nemůžu říci, který je lepší. Oba jsou to krásní psi a je na káždém z vás, kterého si vyberete.